Rok 2018

Borelioza [Western blot]

Borelioza z Lyme jest chorobą przenoszoną przez kleszcze. Okres głównej aktywności kleszczy przypada od marca do końca listopada. Po ukąszeniu kleszcza pierwszym, charakterystycznym objawem infekcji jest zmiana skórna – rumień. Wczesna rozsiana postać boreliozy występuje po pierwszej fazie choroby wyłącznie wtedy, gdy infekcja miejscowa nie była leczona lub pozostała niezauważona. Europejskie Stowarzyszenie d/s Walki z Boreliozą zaleca dwuetapowe badania serologiczne przy diagnozowaniu boreliozy z Lyme.

1) oznaczenie specyficznych przeciwciał przy użyciu przesiewowego testu immunoenzymatycznego

2) próbki pozytywne lub niejednoznaczne powinny zostać dodatkowo zbadane metodą immunoblottingu (Western-Blot) w celu potwierdzenia wyniku

 

Panele alergologiczne – panel pokarmowy (30 alergenów)

jaja i ryby: dorsz, krab, białko jaja, żółtko jaja

mleko: mleko, kazeina

zboża: mąka pszenna, mąka żytnia, ryż

mięsa: wieprzowina, kurczak, wołowina

warzywa, owoce: pomidor, marchew, ziemniak, seler, cebula, papryka, migdał, jabłko, kiwi, morela, truskawka, banan, soja

orzechy: orzech ziemny, orzech laskowy

inne: drożdże piekarskie, sezam

marker CCD

 

 

Panele alergologiczne- panel wziewny (30 alergenów)

trawy, drzewa: olcha, brzoza, leszczyna, trawy mix, mniszek lekarski, piołun, rumianek

roztocza, pleśnie: Derm. pteronyssinus, Derm. farinae, Acarus siro, Penicillinum notatum, Aspergillus fumigatus, Cladosporium herbarum, Alternaria alternata

alergeny zwierzęce: kot, koń, pies, świnka morska, chomik, królik, mysz, szczur, papuga/P. Falista/Nimfa

insekty: jad pszczoły, jad osy, karaluch

inne: lateks, pyłki żyta

marker CCD

 

Panele alergologiczne- panel pediatryczny – mieszany (30 alergenów)

trawy, drzewa: brzoza, bylica, trawy mix

roztocza, pleśnie: Derm. pteronyssinus, Derm. farinae, Alternaria alternata, Cladosporium herbarum, Aspergillus fumigatus

mleko: alfa-laktalbumina, beta-laktalbumina, kazeina, laktoferyna, mleko

alergeny zwierzęce: kot, koń, pies

zboża: mąka pszenna, mąka żytnia, mąka ryżowa

jaja i ryby: dorsz, białko jaja, żółtko jaja

orzechy: orzech ziemny, orzech laskowy

inne: kakao, ziemniak, marchew, jabłko, soja

marker CCD

Rok 2017

Biomarker Reumatoidalnego Zapalenia Stawów (RZS)

Anty-CCP [przeciwciała przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi] – oznaczenie stosowane dla poprawy diagnostyki RZS, szczególnie w początkowym stadium choroby. Wykrycie anty-CCP we krwi może wyprzedzać wystąpienie objawów klinicznych choroby bardziej swoiste niż czynnik reumatoidalny. Oznaczenie przeciwciał anty-CCP wykorzystywane jest w diagnostyce różnicowej RZS i innych postaci zapalenia stawów.

 

Witamina 25(OH)D

Wyniki badań epidemiologicznych wskazują, że niedobór witaminy D3 w Polsce dotyczy ok. 80-90% społeczeństwa. Głównym powodem niedoboru witaminy D3 jest niedostateczna ekspozycja na słońce. Niedobór witaminy D może przyczyniać się do zaburzeń metabolizmu kości, chorób autoimmunologicznych, nowotworowych, sercowo-naczyniowych czy depresji. Stężenie 25(OH)D jest uznawane za najlepszy parametr służący do oceny zaopatrzenia organizmu w witaminę D.

 

Wymaz na obecność jaj owsika

Owsik ludzki  jest nicieniem, którego miejscem pasożytowania jest jelito ślepe. Cykl rozwojowy owsika rozpoczyna się wydostaniem się samicy przez otwór odbytowy, zwykle w godzinach wieczornych lub nocnych. Następnie samica składa jaja, które mogą przetrwać w środowisku zewnętrznym do kilku tygodni. Obecność pasożytów w jelicie wywołuje jego stany zapalne oraz zmiany nieżytowe. Typowym objawem owsicy jest swędzenie odbytu, nadpobudliwość ruchowa, obgryzanie paznokci.

 

AMH – marker oceny funkcji żeńskich gonad płciowych

Badanie stężenia AMH stanowi niezawodny, wczesny marker uszkodzenia jajników i najbardziej precyzyjny parametr oceny rezerwy jajnikowej. Oznaczenie poziomu AMH ma zastosowanie w ocenie płodności u kobiet starających się zajść w ciążę, diagnostyce zespołu policystycznych jajników, diagnostyce i monitorowaniu chorób nowotworowych (tj. ziarniszczak, śluzowy rak jajnika), wykryciu przedwczesnego wygasania funkcji jajników – jako marker „starzenia się” jajników.

Rok 2016

Badanie kleszcza na nosicielstwo Boreliozy

Generalnie uważa się, że w ciągu pierwszych godzin od ugryzienia kleszcza ryzyko zachorowania na Boreliozę jest niewielkie. Rozprzestrzenianie się patogenów rozpoczyna się nie wcześniej niż po 2 godzinach od ugryzienia i jest najbardziej intensywne po 72 godzinach.

 

Kalprotektyna w kale

Kalprotektyna jest swoistym markerem stanu zapalnego jelit. W odróżnieniu od standardowych wykładników stanu zapalnego jak: odczyn OB, czy białko C-reaktywne wskazuje na lokalnie toczący się proces. Kalprotektyna w kale wydaje się być jedynym markerem, który pozwala różnicować pomiędzy nieaktywną a aktywną formą choroby Leśniewskiego-Crohna.

 

 

 

 

 

 

 

 

Centralne Laboratorium Analityczne w Gliwicach

ul. Zygmunta Starego 16A
44-100 Gliwice