Przygotować jednorazowy pojemnik z nakrętką, o pojemności 50–100 ml (dostępne w aptece).

Nie pobierać moczu po znacznym i długotrwałym wysiłku fizycznym oraz podczas, i w ciągu 3 dni po zakończeniu miesiączki.

Zaleca się zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej przynajmniej na 1 dobę przed badaniem.

O ile to możliwe badanie moczu należy wykonać przed leczeniem lub po ewentualnym odstawieniu leków mogących wpływać na poziom mierzonego składnika, jeżeli nie zaburza to procesu leczenia – po konsultacji z lekarzem.

Przed badaniem zachować dotychczasową dietę, nie zaleca się skrajnego ograniczania ani zwiększonego przyjmowania płynów .

Mocz pobrać po wypoczynku nocnym, trwającym nie krócej niż 8 godzin, w tym przynajmniej 4-godzinnym gromadzeniu moczu w pęcherzu.

Mocz pobrać rano na czczo, czyli ostatnim posiłkiem powinna być lekka kolacja w godz. 18:00–19:00 w dniu poprzedzającym badanie.

Pobranie próbki moczu

Należy pobrać pierwszą, poranną próbkę moczu.

Po umyciu zewnętrznych narządów moczowo-płciowych przy użyciu wody i mydła (nie stosować środków odkażających)

do pojemnika pobrać mocz ze środkowego strumienia: pierwszą porcję moczu oddać do toalety, następnie około 50–100 ml moczu oddać do przygotowanego pojemnika, końcową porcję moczu oddać do toalety.

Pojemnik zakręcić, opisać: imię, nazwisko, data i godzina pobrania.

Mocz dostarczyć do laboratorium tak szybko, jak to możliwe (do chwili dostarczenia przechowywać w chłodnym, zacienionym miejscu, najlepiej w temp. lodówki 2-80 C).

Centralne Laboratorium Analityczne w Gliwicach

ul. Zygmunta Starego 16A
44-100 Gliwice